بهترین ماسک صورت برای پوست شما چیست؟

ماسک‌ها در همه جا وجود دارند و هر کاری را انجام می‌دهند – آبرسانی، سفت کردن، روشن کردن، تسکین، نرم کردن، محو کردن لکه‌ها، کاهش خطوط، و از بین بردن منافذ پوست، بنابراین کدام یک برای نوع پوست شما بهتر است؟

ماسک مناسب برای هر صورت

هر ماسکی با ادعاهای های بزرگ  و تاثیرات فوق العاده ما را به خود جذب می کند. بعضی از آنها قول می‌دهند پوست را روشن کنند و البته روشن می‌کنند. برخی دیگر ادعا می‌کنند که پوست خشک را آبرسانی می‌کنند، و طراوت دوران جوانی را به پوست باز می‌گردانند، بعضی چین و چروک‌ها و را کم می‌کنند یا منافذ باز پوست و  لکه های پوستی را از بین می برند. برخی حتی در خواب جادوی خود را انجام می دهند. این ماسکها در بازار تقریباً با هر قیمتی عرضه می شوند و حتی فراتر از سطح ظاهری هستند.  در واقع هم ماسک های ورقه ای و هم ماسک های معمولی وسیله ای برای ارائه مواد آرایشی فعال برای اهداف ضد پیری و روشن کننده پوست هستند. ماسک از نظر تئوری نفوذ مواد فعال را افزایش می‌دهد. اما همه ماسک‌ها برای همه پوستها تاثیر یکسانی ندارند! تنها راه برای یافتن بهترین ماسک صورت، نگاه کردن به مواد تشکیل دهنده و تطبیق آن با شرایط پوستی است.

اگر  می خواهید پوست خشک و یا پوسته پوسته آبرسانی شود

اگر پوست خشکی دارید، از ماسکهایی استفاده کنید که  فوراً پوست را آبرسانی می کنند. ترکیبات آبرسان عبارتند از هیالورونیک اسید، آلوئه، گلیسیرین و اوره، و … برخی از این ماسکها هیدراتاسیون را تا 40 درصد افزایش می دهد.

اگر می خواهید پوست سفت شود

ترکیبات ماسک مراقبت از پوست مانند ویتامین C به بازسازی کلاژن، پروتئین ساختاری اصلی موجود در پوست، کمک می‌کنند و می‌توانند شلی را سفت و تقویت کنند. بنابریان از ماسک هایی استفاده کنید که حاوی کلاژن باشند. همچنین اگر در مواد تشکیل دهنده ی ماسک از  جلبک استفاده شده باشد، می تواند به انعطاف پذیری پوست کمک کند.

علاوه بر این، ماسکهایی که حاوی طلا هستند، می توانند برای جوانسازی پوست مفید باشند. بسیاری از ماسک های امروزی حاوی طلا هستند که گفته می شود کلاژن را تحریک می کند، خطوط ریز، چین و چروک، آسیب های ناشی از نور خورشید و لکه های پیری را کاهش داده و درخشندگی  را افزایش می دهند.

اگر می خواهید پوست روشن شود

انواع پوست‌های کم‌آب و کدر باید از ماسک‌هایی با مواد لایه‌بردار استفاده کنند.  بنابراین به دنبال ترکیبات آنزیمی میوه باشید تا به گردش سلولی کمک کرده و پوست روشن‌تری داشته باشید. ماسکهای احیا کننده پوست برای روشن کردن پوست مفید هستند. این نوع ماسکها دارای ترکیبی از پوره پاپایا و عصاره های لیمو، پرتقال، نیشکر و سیب است و کمک می کند تا پوستی صاف و درخشان داشته باشید.  سایر عوامل روشن کننده پوست عبارتند از: اسید لاکتیک، اسید گلیکولیک و رتینول.

اگر می خواهید جلوی گرفتگی منافذ پوستی را بگیرید

برای رفع منافذ مسدود شده  که معمولاً در اطراف بینی ایجاد می شود و باعث بزرگتر نشان دادن بینی می شود، می توانید از یک ماسک پاکسازی پوست خوب استفاده کنید. موادی مانند خاک رس یا زغال چوب برای سم زدایی پوست و از بین بردن ناخالصی های موجود در منافذ بهترین هستند. بنابراین از ماسکهایی استفاده کنید که بر پایه خاک رس یا زغال است.

همچنین ماسک های مغناطیسی صورت نیز برای تمیز کردن منافذ عالی هستند.این ماسک‌های پودری بر پایه آهن هستند که به معنای واقعی کلمه، ضایعات را از منافذ بیرون می‌کشند.

اگر می خواهید جوش های صورت را برطرف کنید

برای کمک به از بین بردن جوش‌ها، به دنبال ماسک‌هایی باشید که دارای یک اسید بتا هیدروکسی مانند اسید سالیسیلیک است که محلول در روغن است، که برای درمان آکنه در پوست‌های چرب مناسب است.

اگر پوست مستعد آکنه یا چرب دارید، به دنبال اسید سالیسیلیک باشید که در غدد چربی برای از بین بردن چربی‌های اضافی و همچنین لایه برداری سلول‌های مرده پوست متمرکز شده است.

 اسیدهای آلفا هیدروکسی مانند گلیکولیک و اسید لاکتیک نیز می توانند برای پوست مستعد آکنه بدون تحریک بالقوه به اندازه اسید سالیسیلیک مفید باشند.

اگر می خواهید پوست را ریلکس کنید

برای آرام کردن (ریلکسیشن) و تسکین پوست تحریک شده، به دنبال ماسک هایی با موادی مانند جو، آلوئه ورا یا بابونه باشید.

برای پوست های خشک و حساس، توصیه می کنیم به دنبال مواد مرطوب کننده مانند هیالورونیک اسید، آلوئه ورا و روغن نارگیل باشید. همچنین ویتامین B3 (نیاسین آمید)  برای پوست حساس یا بیماران مستعد روزاسه که به دنبال خواص ضد پیری هستند، مناسب است. زیرا ویتامین B3 آنزیم هایی را که با افزایش سن ایجاد می شود کاهش می دهد و همچنین قرمزی را بهبود می بخشد.

در این مقاله سعی کردم انواع ماسکهایی که با توجه به نوع پوستهای مختلف وجود دارد، بر اساس مواد تشکیل دهنده ی آنها معرفی کنم. ماسکهای زیادی با مواد تشکیل دهنده ی پیشنهادی، اعم از ایرانی و خارجی، در بازار وجود دارند که می توانید با توجه به نیاز و بودجه خود آنها را تهیه کنید.

در مطالب بعدی در مورد تهیه ماسکهای خانگی مناسب برای پوستهای مختلف و تاثر و خواص آنها برایتان خواهم نوشت

منابع علمی:

دکتر ملیسا لوین، متخصص پوست نیویورک.

سامانتا مورل، آرایشگر در بارنیز نیویورک.

دکتر تیلور، جراح پلاستیک صورت در کالیفرنیا.