در مطلب قبلی در مورد مداد ابرو صحبت کردیم. حال می‌خواهم محصول آرایشی دیگری را بسیار پرکاربرد و جزء محصولات مورد استفاده‌ی روزانه است،، به شما معرفی کنم.

محصول شماره 12: سایه چشم

سایه چشم محسوس‌ترین بخش آرایش است. سایر لوازم آرایش که تا حالا نام بردم، حالتی ملایم دارند.مثلاً فونداسیون با وجودی که بسیار مهم است، اما چشمها را خیره نمی‌کند. اما  توسط سایه‌های چشم شما می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید ظریف یا بیش از حد و هیجان‌انگیز باشید. سایه چشم می‌تواند شما را پر زرق و برق، یا فریبنده، یا رنگارنگ، یا ماجراجو، یا حتی شاد نشان دهد.

سایه چشم در آرایش آنقدر متنوع و هیجان‌انگیز است که میشود به اندازه چند صفحه درباره‌اش نوشت. اما چون در این مطلب هدف فقط معرفی محصولات آرایشی است، فقط توضیح مختصری در مورد انواع آن می‌دهم.

سایه چشم معمولا پودری است، اما می تواند به صورت مایع، کرم، موس یا مداد ساخته شود.  رایج ترین نوع آن پودر است و در دو نوع شل و فشرده وجود دارد. سایه‌های شل رنگدانه‌های رنگی زیادی دارند و واقعاً مقداری رنگ اضافه می‌کنند، اما کار کردن با آن‌ها ممکن است سخت باشد. سایه چشم های فشرده رایج تر هستند و استفاده از آنها بسیار آسان است .این نوع سایه چشم خیلی نامرتب نیستند و به راحتی با هم ترکیب می شوند.

ست ها معمولا با چند رنگ مختلف فروخته می شوند. برخی به صورت ست های دو رنگ، برخی دیگر به عنوان ست های سه رنگ و برخی دیگر به صورت ست های چهار یا پنج رنگ فروخته می شوند. معمولاً یک سایه روشن، میانی و تیره وجود دارد و بسیاری از مجموعه‌ها دارای رنگ‌هایی در سراسر طیف هستند. از آنجایی که نواحی مختلفی در چشم وجود دارد ، نور به روش های منحصر به فردی به چشم ها برخورد می کند و به همین دلیل بهتر است  شما از سایه‌های مختلف در قسمت‌های مختلف پلک استفاده کنید.

سایه‌های رنگی مختلفی که در بسته سایه چشم فروخته می‌شود (معمولاً پالت سایه چشم نامیده می‌شود) برای استفاده در قسمت‌های مختلف چشم است:

  • روشن‌ترین سایه معمولاً روی استخوان ابروی شما کشیده میشود.
  • سایه ای که کمی تیره تر از سایه اول است معمولا روی پلک شما کشیده می‌شود.
  • سایه بعد از آن به چین پلک می‌رود .(اگر نمی‌دانید چین پلک کجاست، چند خط پایین‌تر در مورد آن توضیح داده‌ام).
  • تیره ترین سایه در گوشه بیرونی چشم قرار می گیرد.

چشم دارای چندین نواحی مختلف است:

هایلایت/استخوان ابرو: ناحیه ای که در زیر ابروی شما قرار دارد. می توانید انحنای استخوان خود را احساس کنید

کانتور / چین: ناحیه بین استخوان ابرو و پلک

پلک: شما می دانید که پلک شما کجاست

خط مژه بالایی: در انتهای پلک شما. قسمتی که مژه های شما به آن چسبیده است

بیرونی V: قسمتی از چشم شما که به گوش شما نزدیک است. این جایی است که خط مژه بالایی شما با خط مژه پایینی شما ملاقات می کند

گوشه داخلی: نزدیک ترین ناحیه چشم شما به بینی. این جایی است که خط مژه بالایی شما دقیقا در کنار مجرای اشک به خط مژه پایینی شما می رسد

خط مژه پایین: در انتهای پلک شما. قسمتی که مژه های ما به آن چسبیده است

خط آب: قفسه بالای خط مژه پایینی که به کره چشم شما می رسد.(زمان سایه زدن در این قسمت، مراقب باشید!)

اگر به یک تصویر بصری نیاز دارید که به شما کمک کند در مورد هر منطقه ایده بگیریداین عکس به شما خواهد کرد:

eyemap

بعد از انتخاب نوع و رنگ سایه چشم،نوبت به انجاب براش آن می‌رسد. شما باید نوع خاصی از برس را انتخاب کنید. از آنجایی که چشم بخش پیچیده ای از صورت است، برای کارهای مختلف باید برس های مختلفی تهیه کنید. برس‌های بزرگ رنگدانه را جارو می‌کنند، برس‌های دقیق ظاهر خاصی ایجاد می‌کنند، برس‌های ترکیبی رنگ‌ها را مخلوط می‌کنند و برس‌های آستر رنگ به خط آب اضافه می‌کنند. اگر همه اینها به نظر طاقت فرسا به نظر می رسد، نگران نباشید! در مطالب بعدی درباره‌اش خواهم نوشت.

بنابراین، همانطور که دیدید، چیزهای زیادی برای یادگیری کار با سایه چشم وجود دارد! اما چند مورد از مهم ترین چیزهایی است که باید در نظر داشته باشیم را در این مطلب برایتان گفتم.

یک چیز دیگر در مورد سایه چشم وجود دارد که قبل از پایان دادن به این بخش باید به آن اشاره کنیم: پرایمر سایه چشم. البته  در مورد آن در بخش “Foundation Primer”  کمی صحبت می کنم، اما پرایمر سایه چشم کمی متفاوت است.

همانطور که از نام آن پیداست، پرایمر سایه چشم به طور خاص برای استفاده روی پلک ساخته شده است. مانند پرایمر زیرسازی، آرایش چشم را برای مدت طولانی در جای خود نگه می‌دارد، اما از پوست پلک نیز محافظت می کند. همانطور که تصور می کنید، پوست روی پلک ممکن است ظریف ترین پوست کل بدن باشد، و می توانید پرایمرهای سایه چشم را برای پوست‌های خشک، پوست های چروکیده، پوست های چرب و پوست های چروک خریداری کنید. بیشتر افراد بلافاصله پس از استفاده از کرم پودر، پرایمر چشم را استفاده می‌کنند.

در مطلب بعدی محصول آرایشی شماره 13 (خط چشم) را معرفی خواهم کرد.