مراقبت از پوست کار سختی نیست. و با استفاده از کرم‌ها و ماسک‌های مناسب می‌توان شادابی و سلامت پوست را حفظ کرد. اگر نمی‌دانید که چطور از پوست خود مراقبت کنید، من اینجا هستیم تا با ایده‌های ساده و مناسب برای پوست شما، ماسکهای خانگی را آموزش دهم. امروز آموزش سه مدل ماسک بهاری را برایتان آماده کرده‌ام. یکی برای پوست خشک،  یکی برای پوست چرب و دیگری برای پوست‌های معمولی. در این آموزش میخواهم از موادی استفاده کنم که در دسترس عموم هستند و بنابراین مواد ساده و مفید را برای تهیه ماسک انتخاب کردم. و از آنجایی که می دانم همیشه برای ساخت ترکیب‌های فانتزی وقت ندارید،  برای هر نوع، یک نسخه اصلی و یک نسخه پیچیده تر آماده کرده‌ام.

ماسکهای خانگی مناسب بهار چه هستند؟

ماسک بهاری مناسب پوست خشک : آووکادو -ماسک بهاری مناسب پوست چرب – ماست و لیمو-ماسک بهاری مناسب پوست معمولی(نرمال): عسل

ماسک بهاری مناسب پوست خشک : آووکادو

اگر پوست خشکی دارید، آووکادو کلید اصلی آن است. با استفاده از این میوه‌ی چرب می توانید ماسک های صورت خانگی بهاری زیادی برای پوست‌های خشک و حساس درست کنید. بیایید با ماسک ساده شروع کنیم: 1/2 آووکادوی خوب رسیده را له کنید، 1 قاشق چایخوری روغن زیتون خالص را اضافه کنید و مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. ماسک را روی صورت تمیز خود بمالید، بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و با آب ولرم بشویید.

می‌توانید مخلوط‌های دیگر را نیز امتحان کنید، اما آووکادو را به عنوان ماده اصلی نگه دارید. به عنوان مثال، 1/2 آووکادوی خوب رسیده (له شده)، 2 قاشق غذاخوری عسل و 1/2 قاشق چایخوری روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید. همه چیز را مخلوط کنید و روی صورت خود بمالید. بعد از 15 دقیقه ماسک را بردارید و سپس صورت خود را با آب گرم بشویید.

آووکادو خاصیت مرطوب کنندگی دارد و شاید  باورتان نشود که بعد از استفاده از این ماسک ها صورتتان چقدر صاف می‌شود!

ماسک بهاری مناسب پوست چرب – ماست و لیمو

ماست حاوی اسید لاکتیک است که به عنوان یک پاک‌کننده طبیعی پوست عمل می‌کند و همچنین دارای خواص آنتی بیوتیکی است، بنابراین اگر پوست چرب دارید باید از آن استفاده کنید. اسید سیتریک موجود در لیمو می‌تواند به خنثی سازی و کنترل ترشح چربی طبیعی پوست شما کمک کند.

بسیاری از ماسک‌های صورت خانگی بهاری وجود دارد که می‌توانید با ماست و لیمو درست کنید.

اولین چیزی که به ذهن من می‌رسد ساده است: 2 قاشق غذاخوری ماست را با 2 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه مخلوط کنید که ترشح روغن را کنترل می‌کند. هنگامی که یک خمیر ثابت به دست آوردید، آن را روی صورت خود بمالید و  با فاصه از چشم‌ها روی صورت بمالید.(دقت کنید که ماسک‌ها را در اطراف چشم استفاده نکنید!) بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید. پس از آن، از یک مرطوب کننده بدون روغن استفاده کنید. می توانید هفته ای یکبار از این ماسک برای بهبود درخشندگی پوست خود استفاده کنید.

دومین ماسکی که می‌خواهم آموزش دهم،کمی پیچیده تر است. 1/4 فنجان توت فرنگی له شده، 2 قاشق غذاخوری آبلیمو، 1 قاشق غذاخوری ماست و 1 قاشق غذاخوری عسل را با چنگال مخلوط کنید. این ماسک را به طور یکنواخت روی تمام صورت خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. آن را با یک پارچه گرم و مرطوب بردارید و سپس با آب خنک بشویید.

در مورد این ماسک باید بدانید که توت فرنگی حاوی اسید سالیسیلیک است که برای پوست های مستعد آکنه بسیار عالی است و عسل و همچنین ماست دارای خواص آنتی بیوتیکی است. اگر طرز تهیه‌اش خیلی پیچیده به نظر می رسد، آن را یک بار در هفته درست کنید.

ماسک بهاری مناسب پوست معمولی(نرمال): عسل

عسل علاوه بر خواص آنتی بیوتیکی، پوست نرمال شما را تغذیه می کند. با استفاده از عسل می‌توانید ترکیبات زیادی درست کنید.

اولین ماسکی که پیشنهاد می‌کنم در خانه درست کنید فقط حاوی عسل و آب پرتقال است. فقط 3-4 قاشق غذاخوری آب پرتقال تازه فشرده شده را با 2 قاشق غذاخوری عسل گرم شده ترکیب کنید. این مخلوط را روی صورت و گردن خود بمالید و 30 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب گرم پاک کنید. این ماسک گردش خون را تحریک کرده و بافت پوست را تقویت می‌کند. باید هفته‌ای یکبار استفاده کنید.

یکی دیگر از ماسک‌های خانگی بهاری برای پوست‌های معمولی (که در واقع برای انواع پوست مناسب است)، عسل را با بلغور جو دوسر و ماست ترکیب می‌کنیم. برای تهیه این ماسک، به 1/3 فنجان بلغور جو دوسر فوری، 1/2 فنجان آب داغ، 1 قاشق غذاخوری عسل و 1-2 قاشق غذاخوری ماست ساده نیاز داریم. فقط آب را به بلغور جو دوسر خود اضافه کنید و چند دقیقه هم بزنید، سپس عسل و ماست را اضافه کنید. آن را در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا ماسک صافی درست شود. ماسک آماده شده را روی صورت خود بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس صورتتان را با آب گرم بشویید.


بی‌شک ماسکهای زیاد و متنوعی برای انواع پوستها وجود دارند که با توجه به جنس  و نیاز پوست خود و مواد اولیه‌ای که در خانه دارید، می‌توانید آنها را آماده کنید. در مطالب بعدی ماسکهای بیشتری معرفی خواهم کرد. اما اگر جز آن دسته از افرادی هستید که حوصله یا وقت کافی برای تهیه ماسک‌های خانگی ندارید، می‌توانید به سالن‌های زیبایی برای تقویت سلامت پوست خود مراجعه کنید